Program prewencyjny "Bezpieczny ogród"
Program prewencyjny "Bezpieczny ogród"
CELE PROGRAMU:
- Poprawa bezpieczeństwa na terenach ogrodów działkowych.
- Zmniejszenie liczby przestępstw oraz wykroczeń.
- Zwiększenie świadomości prawno – wiktymologicznej wśród działkowiczów.
- Pobudzenie właścicieli i użytkowników działek do podejmowania wspólnych inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.
- Nawiązanie ścisłej współpracy z właścicielami i użytkownikami ogrodów działkowych.
- Wypracowanie wspólnie z przedstawicielami Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych form współpracy.
- Realizacja przyjętych uzgodnień,
- Przez organizowanie spotkań wyznaczonych policjantów z działkowiczami wpływanie na poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększenie świadomości prawno-wiktymologicznej społeczeństwa,
- Ułatwienie mieszkańcom kontaktu z dzielnicowym.
METODY I SPOSOBY REALIZACJI PROGRAMU:
- Nawiązanie na podległym terenie współpracy z przedstawicielami Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz Zarządcami pozostałych ogrodów.
- Dokonanie analizy przestępczości oraz zjawisk kryminogennych występujących na terenach ogrodów działkowych.
- Opracowanie strategii działań profilaktycznych mających się przyczynić do redukcji przestępczości i wykroczeń oraz zjawisk kryminogennych na w/w terenach.
- Opracowanie, zaopatrzenie policjantów (przede wszystkim dzielnicowych) w ulotki informacyjno – ostrzegawcze, oraz rozpowszechnienie na terenach ogrodów działkowych ulotek z informacjami o kontakcie z dzielnicowym (dane teleadresowe), które ułatwią kontakt działkowców z policją.
- Udzielanie przez dzielnicowych indywidualnych porad właścicielom ogrodów działkowych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osobistego oraz mienia.
- Wkazywanie przez dzielnicowych na błędy i niedociągnięcia w stosowaniu urządzeń zabezpieczających mienie.
- Utrzymywanie bezpośredniego, bieżącego kontaktu przez kierowników rewirów i dzielnicowych z Zarządami Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz działkowcami.
- Zwracanie uwagi na elementy infrastruktury technicznej mającej wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa np. poprawa oświetlenia ogródków działkowych, monitoring miejsc szczególnie zagrożonych przestępczością oraz zjawiskami kryminogennymi.
- Organizowanie patroli prewencyjnych na terenach działek.
- Aktywizowanie działkowców do wspólnego rozwiązywania problemów i reagowania na zdarzenia zaistniałe na terenach ogrodów działkowych, zawiązywanie grup sąsiedzkiej czujności.
- Organizacja debat społecznych, mających na celu poznanie oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa na terenach ogrodów działkowych.
- Dokonywanie wspólnie z pracownikami MOPS w Stalowej Woli kontroli i sprawdzania ogródków działkowych pod kątem przebywania osób bezdomnych, ze szczególnym uwzględnieniem okresu jesienno – zimowego.
- Organizowanie cyklicznych spotkań (w jednostkach organizacyjnych policji) z działkowcami oraz Zarządami Ogródków Działkowych przy udziale przedstawicieli Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Działkowców oraz Państwowej Straży Pożarnej.