Program prewencyjny "Chroń mienie"
CELE PROGRAMU:
1. Zmniejszenie liczby kradzieży, kradzieży z włamaniem oraz przestępstw rozbójniczych.
2. Pobudzenie lokalnych społeczności do przeciwdziałania przestępczości przeciwko mieniu.
METODY I SPOSOBY REALIZACJI PROGRAMU:
- Podczas służb patrolowych i obchodowych zwracanie uwagi na niewłaściwy stan zabezpieczenia technicznego obiektów takich jak: sklepu, hurtownie, lokale gastronomiczne itp.
- Informowanie podmiotów odpowiedzialnych za stan techniczny obiektów o stwierdzonych nieprawidłowościach.
- Objęcie szczególnym nadzorem prewencyjnym miejsc gromadzenia się młodzieży oraz osób dorosłych, gdzie może dochodzić do przestępstw przeciwko mieniu.
- Prowadzenie okresowej kontroli tych miejsc.
- Podejmowanie adekwatnych działań w zależności od zaistniałej sytuacji.
- Opracowanie, wydrukowanie oraz rozpowszechnianie ulotek ostrzegawczych stanowiących element realizowanego programu.
- Promowanie założeń programu w lokalnych środkach społecznego przekazu.
- Aktywne uczestnictwo kierownika rewiru dzielnicowych, kierownika posterunku oraz dzielnicowego w spotkaniach organizowanych z mieszkańcami np. przez rady osiedli, sołectwa. Wykształcenie wśród ludzi postaw przyczyniających się do dbania o mienie i jego właściwe zabezpieczenie.
- Prowadzenie przez dzielnicowych, w ramach obchodu indywidualnych rozmów z mieszkańcami w celu uczulenia ich na zjawisko przestępczości przeciwko mieniu oraz wykształcenia w nich nawyku informowania Policji o wszelkich nieprawidłowościach w tym zakresie oraz osobach podejrzanie się zachowujących w pobliżu miejsca ich zamieszkania.
- Prowadzenie przez dzielnicowych, policjantów z posterunków oraz specjalistę do spraw prewencji kryminalnej spotkań z pracownikami poczty w tym z listonoszami, pracownikami banków, hurtowni, sklepów, pracownikami stacji paliw, taksówkarzami oraz pracownikami lokali gastronomicznych w toku których należy informować ich jak unikać zagrożeń związanych z rozbojem oraz jak zachować się i na co zwrócić uwagę, gdy dojdzie do takiego przestępstwa.
- Inicjowanie przez dzielnicowych, policjantów posterunków oraz specjalistę do spraw prewencji kryminalnej wśród mieszkańców działań zmierzających do poprawy zabezpieczenia technicznego domów, mieszkań, piwnic, garaży, altanek działkowych, samochodów i rowerów, które mogą stać się przedmiotem włamania lub kradzieży. Propagowanie najnowszych rozwiązań technicznych w tym zakresie.
- Realizowanie patroli przez służby prewencyjne i dzielnicowych na terenie bazaru przy ulicy Okulickiego w Stalowej Woli ukierunkowanych na przeciwdziałaniu kradzieżom kieszonkowym. Angażowanie do tych przedsięwzięć w miarę możliwości policjantów z OPP KWP w Rzeszowie ( zwłaszcza w okresach przedświątecznych oraz wzmożonych zakupów związanych z początkiem roku szkolnego, dniem Wszystkich Świętych ). Rozdawnictwo przez policjantów biorących udział w tych patrolach ulotek ostrzegających przed kradzieżami kieszonkowymi.
Metody realizacji programu związane z planowaniem i organizacją służby patrolowej i obchodowej:
1. Właściwe zadaniowanie służb prewencyjnych w zakresie problematyki przestępczości
przeciwko mieniu.
2. Zwiększenie częstotliwości służb patrolowych w wytypowanych rejonach służbowych.
3. Zintensyfikowanie służb obchodowych dzielnicowych, łączenie rejonów w ramach
obchodu przez dwóch, trzech dzielnicowych.
4. Organizowanie wspólnych patroli z podmiotami pozapolicyjnymi np. Strażą Leśną,
Żandarmerią Wojskową, Strażą Ochrony Kolei itp.