Programy prewencyjne

Program Prewencyjny "Ostrożnie - pies"


CELE PROGRAMU:


1. Podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu stalowowolskiego.

2. Zmniejszenie strachu przed staniem się ofiarą przestępstwa.

3. Poprawa świadomości prawno – wiktymologicznej społeczeństwa.

4. Poszerzenie współpracy z podmiotami pozapolicyjnymi w celu efektywniejszego
     przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom godzącym w dobra osobiste
     obywateli.

5. Oddziaływanie prewencyjne na właścicieli psów łamiących przepisy wymienionych
    w programie prewencyjnym ustaw – ukształtowanie przekonania o nieuchronności
    kary za nieprzestrzeganie prawa.
 


METODY I SPOSOBY REALIZACJI PROGRAMU:

 

  1. Współpraca z zainteresowanymi podmiotami w zakresie przeciwdziałania zjawiskom ujętym w niniejszym programie prewencyjnym.

  2. Podczas służb patrolowych i obchodowych zwracanie uwagi na łamanie prawa przez osoby posiadające psy.

  3. Reagowanie na stwierdzone przypadki łamania przepisów prawa.

  4. Rozpoznanie miejsc przebywania psów pozostawionych bez opieki oraz powiadamianie o tym, w zależności od zaistniałej sytuacji odpowiednich podmiotów.

  5. Wyposażenie radiowozów, w szczególności służb patrolowo-interwencyjnych w tablice poglądowe dotyczące ras psów uznanych za niebezpieczne.

  6. Inspirowanie samorządów lokalnych do podjęcia stosownych uchwał określających zasady trzymania zwierząt, opiekę oraz wyłapywanie zwierząt bezdomnych.

  7. Opracowanie, wydrukowanie ( ewentualnie pozyskiwanie ) oraz rozpowszechnianie materiałów informacyjno-edukacyjnych stanowiących element realizowanego programu.

  8. Promowanie założeń programu prewencyjnego w lokalnej prasie, radiu i telewizji.

  9. Uczestnictwo kierowników rewirów dzielnicowych, kierowników posterunków Policji oraz dzielnicowych wspólnie z przedstawicielami innych podmiotów w spotkaniach organizowanych z mieszkańcami np. przez rady osiedli i promowanie wśród społeczności lokalnych poczucia obowiązku zgłaszania organom ścigania przypadków łamania prawa przez właścicieli psów oraz przez inne osoby w przedmiocie ujętym tym programem. Uwrażliwienie mieszkańców na losy pozostawionych bez opieki psów. Apelowanie do społeczeństwa o powiadamianie instytucji o sytuacjach zagrażających życiu zwierząt.

  10. Prowadzenie przez specjalistów ds. prewencji kryminalnej oraz dzielnicowych prelekcji z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w zakresie unikania zagrożeń ze strony psów, bliższego poznania specyfiki zachowania psów, właściwego obchodzenia się z tymi zwierzętami ( wspólnie z innymi podmiotami, w szczególności z przedstawicielami stowarzyszeń ochrony zwierząt ) – przekazywanie uczniom materiałów profilaktycznych.

  11. Prowadzenie przez dzielnicowych, w ramach obchodu, rozmów profilaktycznych z właścicielami psów, w celu informowania ich o konsekwencjach prawnych naruszania przepisów prawa między innymi w zakresie trzymania psa.

  12. Udział przewodników psów służbowych oraz policjantów realizujących zagadnienia z zakresu prewencji kryminalnej w różnego rodzaju imprezach plenerowych ( pokazy tresury psów, bezpiecznych zachowań wobec psów itp. ).

Metryczka

Data publikacji 14.04.2020
Data modyfikacji 20.04.2020
Podmiot udostępniający informację:
Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Małgorzata Kania
Osoba udostępniająca informację:
Małgorzata Kania
Osoba modyfikująca informację:
Małgorzata Kania
do góry